Celem lekcji w module MultiPrzyroda jest poznanie flory i fauny charakterystycznej dla różnych kontynentów, w tym gatunków chronionych, utrwalenie i poszerzenie wiedzy związanej z opieką nad zwierzętami domowymi i z zachowaniem dzikich zwierząt oraz uświadomienie korzyści płynących z troski o środowisko naturalne. Warsztaty uczą obserwacji otaczającej nas natury, a także szacunku dla przyrody i tradycji oraz kształtują postawy proekologiczne.
W module MultiEkologia chcemy w formie zabawy zapoznać dzieci i młodzież z odnawialnymi źródłami energii, nowościami technologicznymi z użyciem zielonej energii, w tym ciekawymi przykładami rozwiązań architektonicznych z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku naturalnemu i ludziom. W czasie zajęć przybliżamy mechanizmy działania elektrowni wykorzystujących tzw. zieloną energię na przykładzie urządzeń znajdujących się w MultiCentrum.
W programie warsztatów są: prezentacje multimedialne, praca przed komputerami w programach edukacyjnych i graficznych oraz budowanie ruchomych konstrukcji z klocków K’NEX zasilanych energią słońca. Uczestnicy zajęć, oprócz przyswajania wiedzy, uczą się logicznego myślenia i współpracy w grupie, rozwijają talent konstruktorski i plastyczny oraz wyobraźnię przestrzenną. W czasie zajęć za pomocą aplikacji ARSights uczniowie mogą oglądać na dużym ekranie trójwymiarowe budowle.
Czas zajęć: ok. 75 minut
1. Dbamy o naszą planetę – wprowadzenie do ekologii
Ponieważ ochrona środowiska naturalnego stała się jednym z najważniejszych zadań współczesnego świata, na zajęciach zachęcimy do oszczędzania wody i energii, do segregowania odpadów, a także do obserwacji otaczającej nas przyrody podczas spacerów i wycieczek. Uczestnicy warsztatów mogą stworzyć plakat ekologiczny w programie graficznym i skonstruować z klocków K’NEX ruchome wiatraki, młyny wodne lub karuzele zasilane energią słońca.
2. Zielona energia
Celem zajęć jest poznanie odnawialnych źródeł energii: słońca i wiatru oraz przybliżenie mechanizmów działania elektrowni wykorzystujących tzw. zieloną energię m.in. podczas demonstracji urządzeń znajdujących się w MultiCentrum. Wyjaśnimy, czym się różni bateria słoneczna od kolektora słonecznego, pokażemy pojazdy solarne i nowości technologiczne oparte na wykorzystaniu zielonej energii, a uczestnicy zbudują ruchome konstrukcje z klocków zasilane solarnie.
3. Ekoteka
Do czego może służyć zielona energia? - prezentacja nowości technologicznych opartych na wykorzystaniu zielonej energii (mosty solarne, opony z pomarańczy czy zielona piramida w centrum miasta) oraz tworzenie ruchomych konstrukcji z klocków K'NEX zasilanych energią słońca.
4. Ekologiczne środki transportu
W czasie zajęć omówimy środki transportu nieszkodliwe dla przyrody, zastanowimy się, jak pomóc środowisku przy wyborze środków lokomocji, omówimy nowe ekotechnologie wykorzystywane w motoryzacji oraz zachęcimy do spacerów i przejażdżek rowerowych.
5. Segregacja odpadów
Na zajęciach powiemy, dlaczego warto segregować odpady i jak to należy w prawidłowy sposób robić, zwracając uwagę na tzw. elektrośmieci i przeterminowane lekarstwa. Uczestnicy warsztatów pracują przed komputerami, korzystając z edukacyjnych stron internetowych i budują z klocków K’NEX ażurowe pojemniki i kontenery.
6. Kraska niebieska i inne polskie ptaki chronione
W programie zajęć: prezentacja wybranych ptaków będących pod ochroną, wyjaśnienie pojęcia "Polska Czerwona Księga", dźwiękowe zagadki, praca w programie graficznym lub przy wykorzystaniu edukacyjnych stron internetowych oraz budowanie z klocków K'NEX.
7. Zielone płuca świata, czyli bajkowa Amazonia
Tematem zajęć jest jedna z najciekawszych krain geograficznych, zwana „zielonymi płucami świata”. Dzieci poznają mieszkańców Amazonii i ich zwyczaje, zobaczą zwierzęta, które spotykamy tylko nad największą rzeką świata. Prezentacja jest inspiracją do stworzenia własnej bajkowej krainy w programie graficznym oraz zbudowania zwierząt z klocków K’NEX.
8. Kolory Madagaskaru
Podczas lekcji prezentujemy ciekawostki z życia Czerwonej Wyspy. Dzieci dowiedzą się m.in. co to jest endemit i jakie unikalne rośliny i zwierzęta zamieszkują Madagaskar, które drzewo rośnie „do góry nogami” oraz jaka palma poi turystów i wskazuje im kierunek.
9. Wielobarwna przyroda i kultura Chin
W trakcie zajęć prezentacja multimedialna o kulturze, tradycjach i przyrodzie Państwa Środka oraz tworzenie pocztówki z Chin w programie graficznym i budowanie pagody z kloców. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. tego, jak długi jest Wielki Mur Chiński, co to jest Festiwal Księżyca, w jakim mieście jeżdżą piętrowe tramwaje, ile narodowości żyje w Chinach i jakie gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem zamieszkują tereny Chińskiej Republiki Ludowej.
10. Inteligencja i niezwykłe zdolności zwierząt (kl. III-VI)
Podczas prezentacji multimedialnej przedstawiamy najbardziej inteligentne gatunki zwierząt, zdolne do wykonywania zadań typowych dla ludzi. Uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in. o zwierzętach, które rozpoznają swoje odbicie w lustrze, które potrafią malować, posługiwać się narzędziami, które mogą zaopiekować się osobą chorą, karmiąc ją łyżeczką i o takich, które są terapeutami lub „służą” w wojsku czy policji. Dowiedzą się również o ciekawych mechanizmach obronnych różnych gatunków. W części warsztatowej zajęć: budowanie zwierząt z klocków oraz twórcza zabawa przy wykorzystaniu programu graficznego lub edukacyjnych stron www.