Na ostatnich zajęciach dzieci w świetlicy opowiadały o swoich planach na wakacje i o tym, co warto zabrać ze sobą w podróż. Ktoś wspomniał o książce i rozpętała się dyskusja. Jedni twierdzili, że wakacje to czas odpoczynku, także od książek, drudzy, że wręcz odwrotnie, to czas na lekturę. Przeciwnicy tłumaczyli, że od czytania bolą oczy i kręgosłup, że książki są nudne. Twierdzili, że podczas wakacyjnych wyjazdów nie ma czasu na czytanie. Wolą obejrzeć w towarzystwie film, aniżeli czytać w samotności. Ponadto Internet, komputer czy telewizja doskonale zastępują lekturę. Na te wszystkie argumenty nie zabrakło stosownej kontry.

  Zwolennicy książek przekonywali, że czytanie to nie tylko rozrywka i mile spędzony czas, ale także gimnastyka dla mózgu, ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi, rozwijanie wyobraźni, poszerzanie horyzontów światopoglądowych. Ktoś zauważył, że czytanie książek jest lekarstwem na stres, na zły humor, na nudę, a nawet, że pomaga zasnąć. Zwrócono też uwagę, że czytanie wzbogaca słownictwo, kształtuje styl wypowiedzi.

Po tej spornej wymianie argumentów stworzyliśmy plakat, który ma zachęcać do czytania. Następnie dzieci wertowały regał z książkami w celu znalezienia czegoś odpowiadającego ich gustom.  Wreszcie przyszedł czas na cichą lekturę, a po niej na wymianę spostrzeżeń, co wartościowego było w przeczytanym tekście (w bajkach, wierszach, książkach przyrodniczych, itp.)

 

 Na koniec padło kilka tytułów książek godnych polecenia:

  1. Adam Bahdaj „Wakacje z duchami”
  2. Zbigniew Nienacki „Wyspa złoczyńców”
  3. Beata Ostrowiecka „Niezwykłe wakacje”
  4. Barbara Kosmowska „Panna Foch”
  5. Hanna Ożogowska „Głowa na tranzystorach”
  6. Edmund Niziurski „Niezwykłe przygody Marka Piegusa”
  7. Rafał Kosik „Kuba i Amelia. Godzina duchów”
  8. Małgorzata Karolina Piekarska „Klasa pani Czajki”
  9. Rene Goscinny „Wakacje Mikołajka”
  10. Rafał Witek „Klub latających ciotek”

Życzymy niezapomnianych wakacyjnych wrażeń i doborowej towarzyszki – Książki.