Na ostatnich zajęciach dzieci w świetlicy opowiadały o swoich planach na wakacje i o tym, co warto zabrać ze sobą w podróż. Ktoś wspomniał o książce i rozpętała się dyskusja. Jedni twierdzili, że wakacje to czas odpoczynku, także od książek, drudzy, że wręcz odwrotnie, to czas na lekturę. Przeciwnicy tłumaczyli, że od czytania bolą oczy i kręgosłup, że książki są nudne. Twierdzili, że podczas wakacyjnych wyjazdów nie ma czasu na czytanie. Wolą obejrzeć w towarzystwie film, aniżeli czytać w samotności. Ponadto Internet, komputer czy telewizja doskonale zastępują lekturę. Na te wszystkie argumenty nie zabrakło stosownej kontry.
Zwolennicy książek przekonywali, że czytanie to nie tylko rozrywka i mile spędzony czas, ale także gimnastyka dla mózgu, ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi, rozwijanie wyobraźni, poszerzanie horyzontów światopoglądowych. Ktoś zauważył, że czytanie książek jest lekarstwem na stres, na zły humor, na nudę, a nawet, że pomaga zasnąć. Zwrócono też uwagę, że czytanie wzbogaca słownictwo, kształtuje styl wypowiedzi.
Po tej spornej wymianie argumentów stworzyliśmy plakat, który ma zachęcać do czytania. Następnie dzieci wertowały regał z książkami w celu znalezienia czegoś odpowiadającego ich gustom. Wreszcie przyszedł czas na cichą lekturę, a po niej na wymianę spostrzeżeń, co wartościowego było w przeczytanym tekście (w bajkach, wierszach, książkach przyrodniczych, itp.)
Na koniec padło kilka tytułów książek godnych polecenia:
- Adam Bahdaj „Wakacje z duchami”
- Zbigniew Nienacki „Wyspa złoczyńców”
- Beata Ostrowiecka „Niezwykłe wakacje”
- Barbara Kosmowska „Panna Foch”
- Hanna Ożogowska „Głowa na tranzystorach”
- Edmund Niziurski „Niezwykłe przygody Marka Piegusa”
- Rafał Kosik „Kuba i Amelia. Godzina duchów”
- Małgorzata Karolina Piekarska „Klasa pani Czajki”
- Rene Goscinny „Wakacje Mikołajka”
- Rafał Witek „Klub latających ciotek”
Życzymy niezapomnianych wakacyjnych wrażeń i doborowej towarzyszki – Książki.